A może by tak fundusz?

A może by tak fundusz? www.horyzontwrazen.pl

Opcji opłacalnego oszczędzania jest coraz więcej, dlatego nie powinniśmy w naszych poszukiwaniach ograniczać się wyłącznie do standardowego duetu – konta i lokaty. Są to rozwiązania efektywne i obarczone znikomym ryzykiem, ale co za tym idzie nie mogą przynieść nam zbyt dużych zysków. Co innego w przypadku funduszy inwestycyjnych, które parę lat temu przeżywały rozkwit, by następnie popaść w kryzysowy dołek i teraz odrodzić się na nowo. Specyfiką funduszy jest ich wspólnotowy charakter – pieniądze są w nich lokowane zbiorowo przez uczestników. Mogą nimi być zarówno osoby fizyczne, jak i prawne. Często podstawą kapitału są tam poważne przedsiębiorstwa. Większy wkład oznacza większą partycypację w wypracowanych zyskach.

Sama koncepcja nie jest nowa, zrodziła się bowiem już w XVIII wieku. Rok 1774 przyniósł pierwszy zorganizowany fundusz założony przez holenderskiego kupca Abrahama van Ketwicha. To Holandia przez kilka dziesięcioleci była centrum tego modelu inwestowania. Pierwszy nieholenderski podmiot tego typu powstał dopiero w 1868 roku w Wielkiej Brytanii. Kolejne lata to już globalna ekspansja idei – w latach 20. ubiegłego wieku powołano do życia pierwsze fundusze w Stanach Zjednoczonych.

Dwa najważniejsze typy FI to fundusze otwarte oraz zamknięte. Pierwsze dysponują zmienną liczbą tytułów uczestnictwa, w przypadku drugich liczba ta jest stała. Oprócz tego klasyfikacja uwzględnia także fundusze statutowe (spółki o zmiennym kapitale) oraz umowne (fundusz stanowi odrębną maskę majątkową).

Zostaw odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *